Krótka historia szkoły

Historia szkoły sięga lat 20-tych XX wieku. Nie udało się ustalić dokładnej daty. Z rozmów i wywiadów przeprowadzonych z najstarszymi mieszkańcami wynika, że p. Irena Hardej (z domu Król) zaczęła chodzić do szkoły w 1924 roku, Helena Rucińska (z domu Król) – w 1929 roku.

Początkowo nauka odbywała się w domach prywatnych: rodziny Rolków i Skarżyńskich. Stary budynek naszej szkoły został przeniesiony z lasu przeździedzkiego do Nowej Wsi. W przenoszeniu budynku brał udział ojciec pana Franciszka Barbachowskiego. Początkowo był budynkiem mieszkalnym. Na uwagę zasługuje fakt, iż podczas II wojny światowej odbywały się zajęcia lekcyjne. Lekcje prowadziła pani Róża Król oraz pan Władysław Maniszewski, który przybył do Nowej Wsi w 1942 roku z województwa poznańskiego. Pierwszą nauczycielką uczącą w szkole była pani Malicka z męża Pastuszewska.

Budynek szkoły najpierw był pokryty strzechą a później papą. Ciągle był remontowany i modernizowany. Marzeniami mieszkańców było wybudowanie nowej szkoły. Marzenia zaczęły być realne. Pierwsze kroki poczyniła p. Marianna Piotrowska. Jej dzieło kontynuowała p. Joanna Telak, Barbara Pogorzelska i Joanna Benedykciuk.

Przed budynkiem szkoły (lata 50-te)

Widok starej części szkoły maj 2005r.

Widok starej części szkoły maj 2006r. Widok szkoły sierpień 2006r.

Strona optymalizowana dla przeglądarki IE 8.0 i rozdzielczości ekranu 1024x768